Nie ma solidarności bez miłości
"Solidarność" otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego. Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: "nie ma wolności bez solidarności". Dzisiaj wypada powiedzieć: "nie ma solidarności bez miłości". Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania. Jesteśmy wezwani, drodzy bracia i siostry, do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego.
Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w Sopocie 5.06.1999, przypominamy je w tym albumie pośród dziesiątków innych tekstów papieskich poświęconych "Solidarności" i solidarności.
Wybór ten, ułożony chronologicznie, pokazuje historię tego jedynego w swoim rodzaju zrywu polskiego narodu widzianą z perspektywy Ojca Świętego, który z wielką uwagą, wielką sympatią, ale też i z życzliwym krytycyzmem śledził dzieje "Solidarności". Zmienne koleje losu Związku znajdują swe odbicie nie tylko w tekstach Jana Pawła II, ale także w pięknych, unikatowych fotografiach papieskiego fotografa Arturo Mari.Autor
Jan Paweł II, Arturo Mari
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.