Nie tylko husaria
- Nieznane oblicze polskie armii
Łatwy zwrot towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez podania przyczyny
Darmowa dostawa od 199,00 zł
Jesteś miłośnikiem historii i wojskowości? Nie mają one przed Tobą tajemnic i doskonale się orientujesz w tym, jaka bitwa, gdzie i kiedy się wydarzyła? W takim razie nie możesz sobie odpuścić przeczytania najnowszej książki autorstwa Radosława Sikory "Nie tylko husaria".
Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych historycznych polskich formacji wojskowych, która odnosiła spektakularne sukcesy i zwycięstwa, nawet gdy sytuacja Polski wydawała się pozornie beznadziejna, była niewątpliwie husaria. Ta ciężka jazda, będąca ważnym i niezwykle istotnym elementem armii I Rzeczypospolitej, która istniała od XVI do początku XVIII wieku, budziła u licznych wrogów Polski skrajne uczucia. Od podziwu, respektu i uznania, przez strach, przerażenie i panikę, po wrogość i wściekłość. Gdy husarze pojawiali się na polu bitwy, przeciwnik mógł być niemal pewny, że czeka go klęska, albo w najlepszym razie duże straty. O tym wiemy, gdyż o licznych sukcesach husarii mówi się dużo i często.
Mniej znane są bohaterskie osiągnięcia istniejących równolegle w tym samym czasie lżejszych i nie tak rozpoznawalnych formacji. Przykładowo petyhorcy, będący litewskim odpowiednikiem jazdy kozackiej, wsławili się rozbiciem sześćdziesięciokrotnie liczniejszej armii rosyjskiej. Podczas potopu szwedzkiego pospolite ruszenie dokonało masakry regularnej armii szwedzkiej, a polska lekka kawaleria skutecznie rozniosła w pył "lud ognisty" podczas wojen kozackich. Na polach bitew nie brakowało zatem i innych żołnierzy, których zabójcza skuteczność nie ustępowała w niczym słynnym husarzom. Choć pozornie giną oni w cieniu najsłynniejszej polskiej ciężkiej jazdy, to nie brakowało wśród nich dumnych wojowników gotowych walczyć i zwyciężać, godnie przelewając krew za Ojczyznę.
Radosław Sikora jest wybitnym znawcą staropolskiej wojskowości. To miłośnik husarii. Jako jeden z pierwszych zwraca uwagę na rolę innych formacji wojskowych, broniących interesów I Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce "Nie tylko husaria" przypomina ich największe sukcesy. Oddaje im głos i przywraca pamięć, mimo że historia o nich zapomniała. Jest autorem cieszących się uznaniem innych tytułów, takich jak "Fenomen husarii", "Husaria. Duma polskiego oręża" czy "Niezwykłe bitwy i szarże husarii".