Informacje o produkcie

Ćwiczenia duchowe dla początkujących

Produkt niedostępny
Wysyłka w dni
Koszt od 10.00
16.90 / 1szt.
  • Szukać i znajdować Boga we wszystkim

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

Ćwiczenia duchowe dla początkujących
Kod produktu: 9788375020632
Producent: PROMIC-MARIANIE
PEŁEN OPIS

Ćwiczenia duchowe dla początkujących prowadzą czytelnika przez wszystkie najważniejsze sfery życia codziennego i religijnego, uczą konfrontowania się z samym sobą i właściwej relacji z Bogiem. Korzystać z nich można bez konieczności wyjazdu na zamknięte rekolekcje ignacjańskie. Układ Ćwiczeń jest przejrzysty i opatrzony precyzyjnymi wskazówkami, jak i kiedy należy je wykonywać, kiedy należy zrobić przerwę, a kiedy zwrócić się o pomoc do spowiednika czy kierownika duchowego. Książka ta jest skierowana do osób przygotowujących się do sakramentów bierzmowania lub małżeństwa, świeckich zaangażowanych w Kościele, prowadzących grupy młodzieżowe, katechetów, jak również kapłanów oraz tych, którzy pragną ożywić codzienne życie duchowe. O Autorze Guy Jonquières jest chilijskim jezuitą, ojcem duchowym i rekolekcjonistą oraz dyrektorem Centro de Espiritualidad Ignaciana w Santiago de Chile. Jest również autorem licznych publikacji popularyzujących duchowość ignacjańską. Ćwiczenia duchowe dla początkujących ukazały się także w tłumaczeniu na języki włoski, francuski i arabski.

SPIS TREŚCI

Od Wydawcy polskiego - 5

CZĘŚĆ I
35 prostych ćwiczeń duchowych
Uwagi wstępne - 9
Rady dla kierownika duchowego - 14

Ćwiczenie 1. WYCISZENIE - 17
Ćwiczenie 2. TWÓJ TEMPERAMENT - 19
Ćwiczenie 3. SPOJRZENIE - 21
Ćwiczenie 4. MYŚLI O BOGU - 22
Ćwiczenie 5. BÓG TWOIM TOWARZYSZEM - 24
Ćwiczenie 6. CZYNIĆ BLIŹNIEMU JAK SOBIE SAMEMU - 26
Ćwiczenie 7. PAMIĘĆ - 27
Ćwiczenie 8. RĘCE - 29
Ćwiczenie 9. ROZMOWA Z BOGIEM - 30
Ćwiczenie 10. PRZEBACZENIE - 32
Ćwiczenie 11. PODSUMOWANIE - 34
Ćwiczenie 12. JEZUS DO NAS MÓWI - 35
Ćwiczenie 13. BYĆ Z JEZUSEM - 37
Ćwiczenie 14. CIĘŻARY ŻYCIA - 38
Ćwiczenie 15. MIŁOŚĆ BOŻA - 40
Ćwiczenie 16. KOCHAĆ - 42
Ćwiczenie 17. PRZYMNÓŻ MI WIARY! - 43
Ćwiczenie 18. POWTÓRKA - 44
Ćwiczenie 19. I WY IM CZYŃCIE... - 46
Ćwiczenie 20. MĘŻCZYZNA I KOBIETA - 47
Ćwiczenie 21. CIERPIENIE - 50
Ćwiczenie 22. PRZYJAŹŃ - 52
Ćwiczenie 23. NIEPRZYJAŹŃ - 54
Ćwiczenie 24. POGLĄDY POLITYCZNE - 56
Ćwiczenie 25. MODLIĆ SIĘ SŁOWAMI - 59
Ćwiczenie 26. PATRZEĆ NA JEZUSA - 60
Ćwiczenie 27. NIE POTĘPIAĆ - 61
Ćwiczenie 28. WOLNOŚĆ SERCA - 64
Ćwiczenie 29. GRZECH - 67
Ćwiczenie 30. PROSIĆ O PRZEBACZENIE - 69
Ćwiczenie 31. PONOWNE SPOJRZENIE NA CHRYSTUSA - 71
Ćwiczenie 32. WIERZĘ W BOGA - 72
Ćwiczenie 33. MARYJA - 74
Ćwiczenie 34. KOŚCIÓŁ - 76
Ćwiczenie 35. MSZA ŚWIĘTA - 78
CO DALEJ? - 82

CZĘŚĆ II
35 nowych ćwiczeń duchowych
Uwagi wstępne - 87

Pierwsze ćwiczenie wstępne
DYSPOZYCYJNOŚĆ - 93
Drugie ćwiczenie wstępne
JAKI JEST TWÓJ BÓG? - 97

Rozdział I
UPORZĄDKOWAĆ WŁASNE ŻYCIE - 101

Ćwiczenie 1. JAK POSŁUGIWAĆ SIĘ WYOBRAŹNIĄ? - 103
Ćwiczenie 2. STOSUNEK DO PIENIĘDZY - 105
Ćwiczenie 3. KIEDY IDZIESZ NA ZAKUPY - 108
Ćwiczenie 4. MIĘDZY PRAGNIENIEM A KAPRYSEM - 110
Ćwiczenie 5. ODPOCZYNEK I ODPRĘŻENIE - 113
Ćwiczenie 6. ZDOLNOŚĆ KOSZTOWANIA I SMAKOWANIA - 115
Ćwiczenie 7. RELACJE Z NAJBLIŻSZYMI - 118
Ćwiczenie 8. RELACJE Z INNYMI - 120
Ćwiczenie 9. STOSUNEK DO PRACY - 123
Ćwiczenie 10. SŁUCHAĆ I MÓWIĆ - 127
Ćwiczenie 11. GNIEW I REZYGNACJA - 130
Ćwiczenie 12. PRAWDA I KŁAMSTWO - 133
Ćwiczenie 13. DOKĄD ZMIERZA TWOJE ŻYCIE? - 135
Ćwiczenie 14. CZY MYŚLISZ CZASEM O ŚMIERCI? - 138

Rozdział II
PÓJŚĆ ZA JEZUSEM - 141

Ćwiczenie 15. CZY WIERZYSZ W BOGA JEZUSA CHRYSTUSA? - 143
Ćwiczenie 16. “BĄDŹ WOLA TWOJA” - 146
Ćwiczenie 17. STWORZYCIEL NIEBA I ZIEMI - 148
Ćwiczenie 18. PROSIĆ I DZIĘKOWAĆ - 150
Ćwiczenie 19. DAWAĆ I PRZYJMOWAĆ - 153
Ćwiczenie 20. JAKI JEST TWÓJ STOSUNEK DO SŁOWA BOŻEGO? - 155
Ćwiczenie 21. POKUTA, WYRZECZENIE, UBÓSTWO - 159
Ćwiczenie 22. NIE OSĄDZAĆ I NIE USPRAWIEDLIWIAĆ SIĘ - 163
Ćwiczenie 23. TWOJA WIARA - 166
Ćwiczenie 24. TWOJA NADZIEJA - 170
Ćwiczenie 25. MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO - 173
Ćwiczenie 26. POMAGAĆ I SŁUŻYĆ - 177
Ćwiczenie 27. GOŚCIĆ I ODWIEDZAĆ - 180
Ćwiczenie 28. CZCIĆ BOGA W DUCHU I PRAWDZIE - 183
Ćwiczenie 29. PÓJŚĆ ZA JEZUSEM CHRYSTUSEM (Podsumowanie) - 187

Rozdział III
BYĆ W KOŚCIELE CZY BYĆ KOŚCIOŁEM - 189

Ćwiczenie 30. ODNOWIĆ PRZYRZECZENIA CHRZTU ŚWIĘTEGO - 190
Ćwiczenie 31. PRZEBACZAĆ I PRZYJMOWAĆ PRZEBACZENIE - 194
Ćwiczenie 32. “TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ” - 199
Ćwiczenie 33. TWOJA PARAFIA - 202
Ćwiczenie 34. PODSUMOWANIE - 205
Ćwiczenie 35. ROZESŁANIE - 209

DODATEK
Modlitwa Pańska - 212
Duszo Chrystusowa - 213
Zdrowaś Maryjo - 214
Wyznanie wiary - 215

FRAGMENT

OD WYDAWCY POLSKIEGO
Z książki, którą oddajemy do rąk Czytelników, mogą skorzystać zarówno osoby, które już przeszły pewną drogę formacji chrześcijańskiej, jak i i ci, którzy nie mając takich doświadczeń, szukają sposobu, by nadać swemu życiu głębszy wymiar. Te proste Ćwiczenia duchowe przydatne są zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy są zbyt pochłonięci codziennymi zajęciami, by przeznaczyć wiele czasu na modlitwę lub pozwolić sobie na udział w rekolekcjach zamkniętych.
Książka ta nie zawiera teoretycznych wywodów. Powstała na kanwie wieloletniej praktyki: wielu spotkań z ludźmi, którym autor towarzyszył w ich poszukiwaniu Boga. Znajdują się w niej wskazówki i ćwiczenia, które pomogą Czytelnikowi odnaleźć jego własną drogę do Boga i nawiązać z Nim osobistą więź.
Obie części książki stanowiły pierwotnie osobne publikacje: pierwszą, z ćwiczeniami podstawowymi, i drugą, z rozszerzonymi. Śladem tego są odrębne wprowadzenia do każdej części. W naszym wydaniu połączyliśmy obie książeczki, tak aby mogły stanowić pomoc w pracy rozplanowanej na dłuższy okres.

UWAGI WSTĘPNE
Podobnie jak można poświęcać czas na ćwiczenia fizyczne, naukę liczenia czy języków obcych, można też oddawać się ćwiczeniom duchowym. Niniejsza książka stanowi bardzo solidne do nich wprowadzenie.
Poszczególne ćwiczenia nie wymagają wiele czasu, ale można też zatrzymać się nad nimi dłużej. W zasadzie wystarczy 5-7 lub 10-12 minut rano (albo w przeddzień wieczorem) i tyle samo wieczorem. Ćwiczenia te nie wymagają koncentrowania na nich uwagi w ciągu dnia. Chodzi raczej o umiejętność dostrzegania i przyjmowania wszystkich, nawet najmniej istotnych z pozoru wydarzeń. Wymaga to dużej wolności wewnętrznej i jest nie do pogodzenia z jakąkolwiek formą przesadnego aktywizmu.
Najbardziej potrzebna będzie wytrwałość i stałość w codziennym podejmowaniu wysiłku. Jeśli nie możesz podjąć się wykonywania ćwiczeń codziennie, wystarczy, że zobowiążesz się do czterech lub pięciu w tygodniu. Jeśli konieczna okaże się przerwa, niech nie będzie dłuższa niż tydzień. W przeciwnym razie przestaniesz dostrzegać u siebie postępy i szybko stracisz motywację do kontynuowania ćwiczeń.
Odniósłbyś większą korzyść, gdybyś podczas ćwiczeń miał kierownika lub towarzysza duchowego. Kierownik wskazałby ci indywidualnie, na co powinieneś zwrócić baczniejszą uwagę i ewentualnie do których ćwiczeń powrócić. Spotkania z kierownikiem duchowym, na przykład cotygodniowe, mogłyby działać stymulująco, szczególnie gdy zaczęłoby cię ogarniać zniechęcenie. Jeśli jednak nie masz kierownika duchowego, wystarczy ci minimum dobrej woli, aby podjąć ćwiczenia samemu. Wykonując kolejne ćwiczenia, najpierw musisz sprawdzić, jaki rytm jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Zasadniczo nie należy omijać trudności czy pojawiających się problemów; lepiej powtórzyć któreś ćwiczenie, niż je opuszczać. W razie potrzeby, porozmawiaj o swoich trudnościach z kimś doświadczonym, tak jak to robią sportowcy, kiedy jakieś ćwiczenie stale sprawia im ból. Odpowiednim rozmówcą może być każdy chrześcijanin mający minimum rozeznania i doświadczenia w życiu duchowym. Najlepiej żeby była to osoba znająca metodę ignacjańską, stworzoną przez św. Ignacego Loyolę, autora Ćwiczeń duchowych i założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Kilka uwag praktycznych
•Powinieneś znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie czas w ciągu dnia. Osoby uczące się lub pracujące mogą:
- rozpocząć ćwiczenie rano, przed wyjściem z domu lub nawet w przeddzień wieczorem;
- dokończyć je po powrocie do domu (lub w drodze z pracy, jeśli w domu nie ma warunków do skupienia) albo tuż przed położeniem się spać. Być może trzeba będzie skrócić o kilka minut oglądanie telewizji.
•Bezużyteczne jest zaglądanie do następnych ćwiczeń, natomiast zawsze można wrócić do wykonanego ćwiczenia, aby je pogłębić czy lepiej wykorzystać. W tym względzie naprawdę nie trzeba się spieszyć: nie stanie się nic złego, jeśli skończysz ćwiczenia kilka dni później. Pan Bóg jest cierpliwy. Każdy owoc dojrzewa w swoim czasie.
•Małżonkowie mogą wykonywać ćwiczenia wspólnie, pod warunkiem jednak, że oboje czują taką potrzebę oraz że godzą się nawzajem uszanować rytm współmałżonka. Nie wolno wywierać presji na drugą osobę ani stawiać jej w niezręcznej sytuacji. Dobrze jeśli ćwiczenia staną się okazją do dialogu, lecz nigdy nie powinny one przerodzić się we wzajemne krytykowanie się.
•Nie wolno się poddawać, kiedy przyjdzie chwila zniechęcenia czy ociężałości, odczucie wewnętrznej pustki. Pokusa minie, gdy spojrzysz jej prosto w oczy, i będziesz mógł spokojnie pójść dalej.
•Na zakończenie jeszcze dwie małe uwagi:
- Na końcu książki znajdziesz cztery najbardziej znane chrześcijańskie modlitwy, które prawdopodobnie znasz na pamięć, a które przy niektórych ćwiczeniach dobrze będzie mieć przed oczyma. A jeśli jeszcze niezbyt dobrze znasz te modlitwy na pamięć, jest okazja, abyś się ich nauczył.
- Znajdziesz w tej książeczce również cytaty z Pisma Świętego, przy których podany jest adres, tak abyś mógł odczytać je w całym kontekście. Jeżeli nie umiesz jeszcze posługiwać się adresami biblijnymi, poproś kogoś o pomoc. Większość chrześcijan potrafi dzisiaj posługiwać się skrótami adresów biblijnych.
Odwagi! Bóg jest z tobą! Duch Święty działa w tobie dla twojego większego pożytku. Jeśli zdarzy ci się raz czy drugi popełnić błąd podczas ćwiczeń, przeczytaj raz jeszcze powyższe wskazówki i idź dalej.

Rady dla kierownika duchowego

Jak powstało 35 prostych ćwiczeń duchowych? Każdy, kto zna Ćwiczenia duchowe św. Ignacego, łatwo rozpozna, skąd zostały one zaczerpnięte. Św. Ignacy zwraca uwagę, że nie należy proponować nikomu tego, czego nie byłby on w stanie udźwignąć i z czego nie odniósłby korzyści (zob. Ćwiczenia, nr 18). Istotnie, doświadczenie pokazuje, dla niektórych osób, choćby nawet powodowało nimi autentyczne pragnienie duchowego wzrostu, wiele wymagań ćwiczeń ignacjańskich, nawet na wstępnym ich etapie, okazuje się zbyt trudne, czy to ze względu na rozpraszające ich myśli i troski, czy też z powodu braku przygotowania lub niedostatecznych umiejętności.
Przygotowałem tę książkę, idąc za wskazówkami zawartymi w numerze 18 Ćwiczeń św. Ignacego oraz wieloma podobnymi refleksjami z jego listów i innych dokumentów, a także pod wpływem refleksji V. Ramallo, konferencji J.C. Dhôtela, i lektury dzieła ojca Iparraguirre, zatytułowanego La pratique des Exercices du vivant de leur auteur.
Celem 35 prostych ćwiczeń duchowych jest danie do ręki skutecznego narzędzia tym, dla których pełne Ćwiczenia duchowe wydają się za trudne, oraz tym, którzy pragną poznać podstawy życia wiarą i ”w jakiejś mierze zaspokoić swoją duszę”. Ćwiczenia te należy odprawiać bez odrywania się od codziennego życia. Plan każdego z nich jednoznacznie precyzuje sposób wykonania ćwiczenia w ciągu dnia. Czytelnik znajdzie tutaj trzydzieści pięć ćwiczeń z kilkoma dodatkowymi “powtórkami”. Zamieszczone nieco dalej wskazówki, streszczające poszczególne ćwiczenia, ułatwią posługiwanie się nimi kierownikowi duchowemu.
Zaproponowana kolejność ćwiczeń nie jest obowiązkowa. Można ją w pewnym stopniu zmieniać. Należy jednak pamiętać, iż ćwiczenia zostały ułożone w pewien cykl pozwalający na stopniowe odkrywanie samego siebie, modlitwy, integracji życia chrześcijańskiego, bycia w Kościele itd.
Towarzyszenie kierownika duchowego nie jest konieczne. Może on jednak pomóc we właściwym rozpoczęciu ćwiczeń, a także w późniejszym zachowaniu ich regularnego rytmu, w wyznaczeniu odpowiedniego momentu na zatrzymanie się i powtórkę, zgodnie z zasadą ignacjańską, w wyborze czasu na przerwę itp.
Kierownik powinien także lepiej poznać osobę, która wykonuje ćwiczenia, i zdecydować, czy, ewentualnie, jest ona w stanie odprawić pełne Ćwiczenia duchowe. Komu można zaproponować 35 prostych ćwiczeń duchowych?
•Młodzieży i młodym dorosłym przygotowującym się do sakramentów bierzmowania lub małżeństwa, a także wszystkim katechumenom lub quasi-katechumenom.
•Katolikom o nieuregulowanej sytuacji kanonicznej, pragnącym prowadzić autentyczne życie duchowe (zob. św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowe, nr 172). Osoby te jednak nie będą mogły przystępować do wszystkich sakramentów.
•Świeckim zaangażowanym w życie Kościoła (prowadzącym grupy młodzieżowe, katechetom itp.), zwłaszcza w okresie formacji.
•Wszystkim chrześcijanom (nie wyłączając kapłanów i osób zakonnych), którzy w jakimś momencie pragną ożywić codzienne życie duchowe bez konieczności odrywania się od swoich zajęć. Z niezmierną wdzięcznością przyjmę wszelkie uwagi wynikające z praktykowania niniejszych ćwiczeń i na ich podstawie będę starał się je udoskonalać.

(...)

Ćwiczenie 22
PRZYJAŹŃ

Najpierw zastanów się, czy nie będzie korzystniej wrócić dzisiaj do wczorajszego ćwiczenia. Może warto zatrzymać przez chwilę spojrzenie na Jezusie, który pragnie uczynić wszystko, aby uzdrowić ludzi. Rozważ następującą scenę: Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł do niej i podniósł ją ująwszy za rękę, tak iż gorączka ją opuściła. A ona im usługiwała (Mk 1,30-31). Tylko nie uskarżaj się, proszę, że Pan nie uzdrowił cię w jednej chwili. Najważniejsze w tej scenie jest pragnienie Jezusa czynienia dobrze wszystkim. Odnów swoją ufność wobec Jezusa.
Jeśli nie czujesz potrzeby kontynuowania wczorajszego ćwiczenia, zatrzymaj dziś uwagę na kimś bliskim, kogo darzysz przyjaźnią. Spójrz na tę osobę w duchu prawdy i z prostotą. Jeśli jest w tej chwili gdzieś daleko, pomyśl o niej ciepło, przypomnij sobie jej zalety i to wszystko, co sprawiło, że się zaprzyjaźniliście. Czy nie sądzisz, że przyjaciel jest dla ciebie prawdziwym podarunkiem od Pana Boga?
Dzisiaj, między jednym absorbującym zajęciem a drugim, postaraj się czasem pomyśleć o swoich bliskich – tak jak to potrafią zakochani. Możesz kierować swoje myśli ku współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom... Nie spiesz się. Jeśli miałeś za mało czasu, zrób to także jutro.
W wolnej chwili po południu lub wieczorem oceń swój wysiłek. Czy udało ci się myśleć o kimś z twoich bliskich w sposób ciepły i pełen dobrych uczuć? Czy czułeś się szczęśliwy, otrzymując od Boga dar w postaci obecności drugiej osoby? Z życzliwością pomyśl teraz o członkach swojej rodziny. Być może jednak zaniepokoiło cię jakieś złe wspomnienie związane z kimś bliskim. Nic ani nikt na tym świecie nie jest doskonały! Mimo wszystko postaraj się, aby miłość, szacunek i wdzięczność wzięły górę w twoim sercu. Dobrze ci to zrobi i nauczy cię zawsze patrzeć na bliskich z życzliwością.

Ćwiczenie 23
NIEPRZYJAŹŃ

A teraz, przeciwnie, przypomnij sobie, z kim musisz pozostawać w relacjach mimo niechęci do tej osoby. Być może nawet jej nienawidzisz z powodu przykrości, jakich od niej doświadczyłeś. Zastanów się, czy mimo wszystko nie znajdziesz w sobie choćby najmniejszego pragnienia okazania tej osobie miłości bliźniego, naprawienia waszych stosunków czy nawet pojednania? Pamiętaj, że nie ma człowieka w stu procentach złego. Bóg kocha każdego i wszystkich.
•Ta osoba ma także zalety, dla kogoś jest albo była kiedyś życzliwa.
•W Chrystusie jest lub może kiedyś będzie twoim bratem czy siostrą.
•Skoro Bóg pozwolił, aby znalazła się na drodze twojego życia, to pragnie, abyście oboje na tym skorzystali. Szkoda by było zmarnować taką szansę.
Pomyśl przez chwilę o zaletach tej osoby, szczególnie tych, które zwykłeś zapominać, podczas gdy inni potrafią je uznać. Poproś Boga, aby pomógł ci je dostrzec oraz tak dalece, jak będzie to możliwe, zapomnieć o jej wadach i o przykrościach, jakich od niej doznałeś.
W ciągu dnia ćwicz w sobie tę postawę pozytywnego patrzenia na drugiego człowieka. Na pewno będziesz musiał toczyć w sobie walkę sprzecznych uczuć. Bądź cierpliwy w stosunku do samego siebie, ale też uczyń mocne postanowienie czynienia wysiłków w kierunku pojednania. Poproś Boga o uzdrowienie ran, jakie zostały ci zadane, oraz o przebaczenie tych, które sam zadałeś.
Wieczorem podziękuj Bogu, jeśli odczułeś w sercu większy pokój niż wcześniej i jeśli masz w sobie więcej dobrej woli. Efekt może być jeszcze słaby, ale świadczy on, że nienawiść i uraza nie są nie do pokonania. Jesteś w stanie rozładować napięcie zamiast mu się poddawać. Jesteś na dobrej drodze. Powtarzaj ćwiczenie tak często, jak czujesz, że jest ci to potrzebne. Jutro możesz powtórzyć dzisiejsze ćwiczenie lub wrócić do ćwiczeń 9 i 10. Zakończ modlitwą Zdrowaś Maryjo, skupiając się szczególnie na jej drugiej części.

(...)

Ćwiczenie 25
MODLIĆ SIĘ SŁOWAMI

Przez ostatnich kilka dni dotykaliśmy różnych, trudnych nieraz wymiarów życia. Być może odczułeś, że ostatnie ćwiczenia były trudniejsze i wymagały więcej wysiłku niż poprzednie. Jest zatem dobra okazja, abyś nauczył się modlić z większą pokorą i ufnością. Nie poddawaj się zniechęceniu. Pomyśl przez chwilę o korzyściach, jakie płyną dla ciebie z tych ćwiczeń. Następnie odmów bardzo powoli Ojcze nasz albo, jeśli wolisz, Duszo Chrystusowa (s. 212-213). Po każdym wezwaniu módl się własnymi słowami. Na przykład: Przyjdź Królestwo Twoje... do mojego serca, do mojej rodziny, do mojego kraju, do współczesnego świata. Przyjdź Królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju... Czy też: Męko Chrystusowa, pokrzep mnie. Tak, Panie, twoje cierpienia umacniają mnie, dodają mi odwagi i cierpliwości itp.
W ciągu dnia możesz powtarzać w duchu zdanie modlitwy, które najczęściej przychodzi ci na myśl. Możesz również powtórzyć ćwiczenie wczorajsze, najlepiej przeplatając je dzisiejszą modlitwą słowną.
Wieczorem powoli odmów poranną modlitwę, wyrażając własnymi słowami doświadczenia minionego dnia. Ćwiczenie to możesz następnie powtarzać przez dwa, trzy kolejne dni, wybierając inne fragmenty Modlitwy Pańskiej lub Duszo Chrystusowa.

(...)

Ćwiczenie 35
MSZA ŚWIĘTA

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnego uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej, to być może nudzisz się na niej z powodu jakichś niedobrych wspomnień. Msza święta nie wyda ci się nudna, jeśli spróbujesz zrozumieć, co się podczas niej naprawdę dzieje, i zaczniesz w niej autentycznie uczestniczyć. To naprawdę jest możliwe, nawet jeśli na początku zwrócisz uwagę tylko na wybrane jej części. Postaraj się być bardziej skupiony w jakimś określonym momencie.
Na razie zapamiętaj jedynie, że Msza święta składa się z dwóch części:
1. Pierwsza z nich nosi nazwę liturgii słowa, podczas której czyta się dwa lub trzy fragmenty z Pisma Świętego. Wystarczy ich uważnie wysłuchać i zapamiętać jakiś urywek, który bardziej poruszy serce. Psalm responsoryjny jest śpiewaną lub mówioną odpowiedzią na pierwsze czytanie. Po Ewangelii i homilii odmów wraz ze zgromadzonymi Wyznanie wiary i przyłącz się sercem do modlitwy wiernych. To wszystko jest bardzo proste, wystarczy dać się prowadzić.
2. Druga część Mszy świętej to liturgia eucharystyczna, nazwana tak od najważniejszego sakramentu, jaki zostawił Chrystus: Eucharystii. Kapłan, w imieniu zgromadzonych wiernych, wypowiada ważne modlitwy. Część z nich jest zawsze ta sama, a część się zmienia w zależności od okazji. Modlitwy te, w których składa się Bogu dziękczynienie i wzywa się Ducha Świętego, mówią o ustanowieniu przez Jezusa Eucharystii. Są one pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz zapowiedzią Jego powtórnego przyjścia. Po ich zakończeniu i po wspólnym odmówieniu Ojcze nasz rozpoczyna się Komunia święta.
Postaraj się przystępować do Komunii świętej przynajmniej co jakiś czas; prowadź dobre życie chrześcijańskie. Regularnie przystępuj do sakramentu pojednania z Bogiem, szczególnie jeśli zdarzy ci się popełnić grzech ciężki, i jednaj się z ludźmi. Jeśli nie przystąpiłeś jeszcze do pierwszej Komunii świętej, nie zwlekaj i porozmawiaj o tym ze znajomym księdzem, a najlepiej z proboszczem w swojej parafii. Pamiętaj, że przyjmując Ciało Chrystusa w Komunii świętej, tak jak tego w swojej wielkiej miłości Jezus dla nas pragnął, stajemy się częścią Jego Mistycznego Ciała dla dobra współczesnego świata i ludzi. Sam Jezus karmi nas swoim Słowem i Ciałem, przemieniając nas przez to w Siebie.
W najbliższą niedzielę postaraj się być bardziej skupiony podczas Mszy świętej i głębiej ją przeżywać. Przez dni, które dzielą cię od tej chwili, uświadamiaj sobie coraz bardziej, że jesteś żywym członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa, któremu na imię Kościół. Niech twoje dłonie staną się dłońmi Chrystusa, twoje oczy Jego oczyma, twoje serce Jego sercem, a usta Jego ustami... To nie jest niemożliwe. Proś Go, a Jezus udzieli ci stosownej łaski, ponieważ pragnie dokonać w tobie takiej właśnie przemiany. Czy nie zauważyłeś, że to już się dokonuje, począwszy od dnia, w którym rozpocząłeś te ćwiczenia?
Po najbliższej niedzielnej Mszy świętej pomyśl przez chwilę o tym, co przeżyłeś, i zastanów się, jak w przyszłości możesz lepiej uczestniczyć w Eucharystii. Bardzo pomocne może się w tym okazać powtórzenie dzisiejszego ćwiczenia.


Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Poleć ten produkt:

Jeżeli chcesz poinformować swojego znajomego o produkcie, który Twoim zdaniem może go zainteresować, skorzystaj z poniższego formularza.

Do:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Możesz podać więcej adresów e-mail, rozdzielając je przecinkami
Podpis:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Treść:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel